Aallotar

AALLOTAR to efekt transatlantyckiej współpracy amerykańskiej skrzypaczki pochodzenia fińskiego Sary Pajunen i fińskiej akordeonistki Teiji Niku, których rodziny mieszkały niegdyś niedaleko siebie na zachodzie Finlandii. Twórczość Aallotar, oparta na tradycyjnych instrumentach muzyki ludowej Finlandii i społeczności amerykańskiej pochodzenia fińskiego oraz wokalu w języku angielskim i fińskim, to hołd oddany kulturom, z których wywodzą się Pajunen i Niku, a które pomimo elementów wspólnych z czasem oddaliły się od siebie. Aallotar eksploruje powstałe różnice, tworząc nową harmonię za pomocą muzyki, łącząc dźwięki swojskie, a zarazem obce.

Nazwa duetu Aallotar oznacza „nimfę z fal” i jest imieniem postaci z fińskiego poematu epickiego „Kalevala”. Aallotar to również nazwa wielu fińskich statków, które na przestrzeni stuleci pływały pomiędzy rodzinnymi stronami przodków muzyków z duetu.

Zarówno akordeonistka Teija Niku, jak i skrzypaczka Sara Pajunen grają fińską muzykę ludową od wczesnych lat. Niku, pochodząca z Haapavesi w Finlandii, uzyskała dyplom magistra na Akademii im. Sibeliusa na kierunku Muzyka Ludowa i z zespołem Grupa Balkan wygrała prestiżowy konkurs Konsta Jylha. Jej album „Finsko Pajdusko” był nominowany w kategorii Album Etno Roku w fińskiej wersji Nagród Grammy. Pajunen, jedna z „najambitniejszych i najwybitniejszych twórczyń fińskiej muzyki ludowej spoza Finlandii” otrzymała dyplomy konserwatoriów w Minneapolis i Helsinkach. Po studiach powróciła do Finlandii, aby zgłębiać tajniki muzyki ludowej z kręgów kulturowych swoich przodków. Założyła dwa objazdowe zespoły grające fińską muzykę ludową: Kaivama i Tango Pohjan Tähden. Jej współpraca z (mentorem/kolegą/fińskim skrzypkiem) Arto Järvelä jest „idealna… najbardziej autentyczna muzyka fińska kiedykolwiek nagrana w Stanach Zjednoczonych”. Fiński magazyn Pelimanni wydawany przez Instytut Muzyki Ludowej tak opisał brzmienie zespołu: „dźwięki pary skrzypiec unoszące się w powietrzu jak zapach letniego poranka”.

Duet Aallotar wydał debiutancki album „In Transit” w marcu 2014 r. Brytyjski magazyn fROOTS napisał: „Ulotny wdzięk, lekkość i melodyjność repertuaru podkreśla wyjątkowe umiejętności artystek.” Od chwili powstania jesienią 2013 r. duet odbył pięć tras koncertowych po Stanach Zjednoczonych, obejmujących między innymi koncert w Old Town School of Folk Music, występ na festiwalu HostFest oraz na festiwalu Folk Alliance International. Zespół niedawno zaprezentował swoją twórczość w Folkelarm w Norwegii, a latem 2016 r. będzie uczestniczył w festiwalach na terenie Europy.

Sara Pajunen – skrzypce, śpiew
Teija Niku – akordeon, śpiew

Strona internetowa: www.aallotarmusic.com
Wideo: youtube.com/watch?v=Qt7RVSl-KQw