Helene Blum & Harald Haugaard Band

Po wydaniu w marcu 2015 r. nowego albumu „Lys og Forfald” (Światło i rozpad) Harald Haugaard wraz z duńską wokalistką Helene Blum wyruszył w trasę koncertową po Europie, Ameryce Północnej i Japonii w towarzystwie swojego niesamowitego zespołu.

„Lys og Forfald” to ostatnia część trylogii, po entuzjastycznie przyjętych albumach „Burning Fields” („Płonące pola”) i ”Den Femte Søster” („Piąta siostra”), stanowiącej opowieść muzyczną o ludziach, miejscach i wydarzeniach. Podczas gdy w dwóch wcześniejszych albumach pobrzmiewały nuty optymizmu i nadziei a niekiedy także i rozpaczy, „Lys og Forfald” jest zainspirowany pięknem i światłem jesieni, pożegnań, samotności. Po czterech długich latach pracy płyta została nagrana w wersji analogowe i zmiksowana w jednym z najlepszych studiów nagraniowych w krajach skandynawskich – legendarnym Medley Studio w Kopenhadze. Helene Blum & Harald Haugaard Band to główni wykonawcy muzyki na płycie, składającej się wyłącznie z nowych utworów, napisanych w trakcie licznych tras koncertowych zespołu w ostatnich latach.

Helene Blum i Harald Haugaard zaliczają się do najwybitniejszych i najaktywniejszych duńskich artystów – w ciągu ostatnich sześciu lat zagrali ponad 500 koncertów, głównie za granicą. Pozostali członkowie zespołu to kontrabasista Tapani Varis, gitarzysta Rasmus Zeeberg i perkusista Sune Rahbek, odpowiedzialni za spójność i dynamikę repertuaru grupy. Po otwierającym trasę koncercie na Tønder Festival w sierpniu 2014 r. duński dziennik „Jyske Vestkysten” opublikował relację z wydarzenia pod nagłówkiem „Muzyczne fajerwerki”.

W ciągu ostatnich 15 lat Harald Haugaard ugruntował swoją reputację jako jeden z najbardziej cenionych muzyków w Danii. Ten wirtuoz skrzypiec potrafi połączyć wesołą swobodę z bogatym, melancholijnym brzmieniem instrumentu. Jego oryginalne kompozycje o współczesnym charakterze są głęboko zakorzenione w muzycznej tradycji Danii. Artysta jest 12-krotnym laureatem Duńskich Nagród Muzycznych. Magazyn muzyczny Sing Out tak napisał o jego grze: „Haugaard to mistrz kreowania wspaniałych chwil”.

Ekspresyjny, krystaliczny głos Helene Blum zachwycał słuchaczy w całej Europie i wielu krajach od Kanady po Japonię. W swojej twórczości artystka łączy tradycję z innowacją, czerpiąc z duńskich konwencji muzycznych i jednocześnie je przekraczając. Jej utwory opowiadają urzekające historie o miłości, życiu, wojnie, pokoju i losie ludzkim. Jej ostatni album „Men med åbne øjne” (Z otwartymi oczami) z 2013 r. zdobył dużą popularność i znalazł się wśród 10 najlepszych albumów muzyki folk wytypowanych przez brytyjski dziennik The Telegraph, który w recenzji napisał: „Ten album to fantastyczna niespodzianka”.

Helene Blum: śpiew, skrzypce i gitara
Harald Haugaard: skrzypce
Tapani Varis: kontrabas, flet
Rasmus Zeeberg: gitary
Sune Rahbek: perkusja

Strony internetowe:
www.haraldh.dk
www.heleneblum.dk

Wideo: youtube.com/watch?v=gT4FzyHZsZw

Blum & Haugaard by Sigrid Nygaard