KIMMO POHJONEN SKIN

KIMMO POHJONEN SKIN

Fiński akordeonista Kimmo Pohjonen zdobył światową sławę dzięki zrewolucjonizowaniu muzyki, dźwięku i koncertów akordeonowych. Artysta posługuje się wykonanym na zamówienie elektronicznym instrumentem z interfejsem MIDI, głosem i efektami świetlnymi, kreując wyjątkowy, urzekający show.

Twórczość tego wizjonera o niespożytej energii opiera się na wszelkich formach muzyki akordeonowej, obejmujących muzykę folk, taneczną, klasyczną, eksperymentalną, teatralną, rock i inne gatunki. Ważnym punktem kariery tego niezwykle kreatywnego i wszechstronnego muzyka były studia na Wydziale Muzyki Ludowej postępowej i innowacyjnej uczelni – Akademii im. Sibeliusa w Helsinkach.

W 2015 r. Kimmo Pohjonen wydał swój najnowszy album zatytułowany „Sensitive Skin”. Płyta zawiera kompozycje eksplorujące nowe terytoria i została nagrana z udziałem gości specjalnych: Tuomasa Norvio (Elektronika), Kronos Quartet (kwartet smyczkowy), Samuli Kosminena (perkusja), Timo Kämäräinena (gitara), Sami Kuoppamäki (perkusja) Arto Järvelä (nyckelharpa), Inki i Saany Pohjonen (wokal), Ismo Alanko (wokal) i Lauri Porra (bas), Timo Alakotila (aranżacja Kronos). Produkcja albumu – James Spectrum (Von Hertzen Brothers Pepe Deluxe).

„Sensitive skin to pierwszy album, przy którym miałem wystarczająco dużo czasu na planowanie i nagrania w komfortowym dla mnie tempie i we własnym studio, dzięki czemu muzyka rozwijała się dokładnie tak, jak chciałem. Dodatkowym elementem, który odegrał istotną rolę w kształtowaniu i aranżowaniu materiału był śpiew moich córek – Inki i Saany. Jestem więc niezwykle zadowolony z rezultatów.”(Kimmo Pohjonen)

Dyskografia:

  • Kielo 1999
  • Kluster 2002
  • Kalmuk 2002
  • Kalmuk DVD Symphony 2002
  • Iron Lung 2004
  • Kimmo Pohjonen and Eric Echampard – Uumen 2005
  • KTU – 8 Armed Monkey 2005
  • KTU – Quiver 2009
  • Kimmo Pohjonen / Samuli Kosminen / Kronos Quartet – Uniko 2011
  • Kimmo Pohjonen / Samuli Kosminen / Kronos Quartet – Uniko DVD 2011
  • Heikki Laitinen / Kimmo Pohjonen – Murder Ballads CD 2012
  • Sensitive Skin 2015

„W ciągu godziny Pohjonen udowodnił, że jest prawdziwym innowatorem gry na akordeonie i koncepcji improwizacji muzycznej. Nawarstwienie akordów narastających do crescendo melodycznych i harmonicznych fantazji w doskonałej imitacji brzmienia całej orkiestry na jednym instrumencie, efekty specjalne: pętle, sampling i playback; gardłowe wokale, jęki i dźwięki przypominające brzęczenie owada, które Pohojnen wydawał z siebie, kołysząc się demonicznie na taborecie, z twarzą wykrzywioną w emocjonalnym bólu. W ostatnich kilkunastu minutach występu artysta jakby oszalał, rzucał się do przodu, przykucając i manipulując akordeonem i jego klawiszami szaleńczo jak opętany przez złe duchy (być może tak właśnie było – w programie była mowa o „szamanistycznym transie” jako jednym ze stylów jego gry). Wydawało się że muzyk zaraz zerwie paski akordeonu z ramion i roztrzaska instrument na scenie… Występ Kimmo Pohjonena okazał się niesamowitym muzycznym i surrealistyczno-teatralnym przeżyciem – to wielowymiarowy pokaz autentycznego, ekscentrycznego i bezkompromisowego geniuszu. Nie przypominam sobie występu w ostatnich latach, który poruszyłby mnie w równym stopniu.” (www.jazzhouse.org)

KIMMO POHJONEN SKIN
Kimmo Pohjonen – akordeon, elektronika, głos
Inka Pohjonen – gitara, elektronika, śpiew
Saana Pohjonen – perkusja, śpiew

 

www.kimmopohjonen.com
www.facebook.com/kimmopohjonen

Promo Sensitive Skin
https://www.youtube.com/watch?v=sRmcr6K5ALI