Vassvik

Torgeir Vassvik to artysta z regionu położonego na samej północy Laponii – Gamvik w Norwegii, czerpiący energię i głębię szamanistycznych popisów wokalnych oraz rytuałów perkusyjnych z ekstremalnego klimatu i krajobrazu rejonu podbiegunowego. Tworzone przez niego obrazy dźwiękowe idealnie oddają niezwykłe, surowe piękno tego krajobrazu. Łącząc tradycyjny styl wokalny Saamów – joik ze śpiewem gardłowym, artysta adaptuje mistyczne techniki muzyczne do występów w XXI wieku. To niezwykle udana kombinacja elementów wschodu i zachodu.

Vassvik przeniósł dźwięki z północy Norwegii na sceny we Francji, w Polsce, Estonii, Japonii, na Węgrzech, w Anglii, Danii, Niemczech, Szwecji, Łotwie, Litwie, Rosji (w tym na Syberii), Belgii i Islandii. Tradycja joik jest więc nadal kultywowana…

„Torgeir Vassvik to wykonawca o niebywałym magnetyzmie i indywidualności – jeden z najbardziej fascynujących i dramatycznych współczesnych wokalistów joik. Jedyny w swoim rodzaju.” – Andrew Cronshaw (fRoots)

„Vassvik to synonim niespożytej energii: dramatyczny, hipnotyzujący, świeży i kreatywny! Czułam to od samego początku jego koncertu na największym niemieckim festiwalu muzyki ludowej, roots i world music TFF Rudolstadt w 2015 r. Twórca pejzaży dźwiękowych czerpie z pierwotnej tradycji joik północnej Laponii oraz tradycji wokalnej innych ludów tubylczych, prezentując je w unikatowej, współczesnej odsłonie w towarzystwie rockowej gitary, bębna obręczowego i minimalistycznych, nowoczesnych dźwięków instrumentów smyczkowych. Muzyka zespołu Vassvik poruszyła do głębi mnie i innych słuchaczy. Do tego, jak gdyby muzycy umówili się z naturą, ich występ połączył się z odgłosami letniej burzy, aby jeszcze mocniej podkreślić, że Vassvik to inspirujący, oryginalny i ekscytujący wykonawca! Nowa postać na największych scenach światowych…” – Babette Michel (WDR 2)

Torgeir Vassvik – śpiew, gitara, bęben obręczowy
Kristin Strand Alsos – wiolonczela
Jo-Einar Janson – skrzypce

Strona internetowa: www.vassvik.com
Wideo: youtube.com/watch?v=P69WXG-plkM