Księżyc (Polska)

Avant-folk, „psychodeliczno-etniczny minimal” a nawet „post-komedowski jazz” – to zaledwie parę przykładowych określeń jakimi komentowano stylistykę grupy muzycznej Księżyc – formacji powstałej na początku lat 90. XX w. i reaktywowanej w 2014 r.

Zespół wywodzi się z Teatru Poga, nawiązującego m.in. do koncepcji Jerzego Grotowskiego – gra nie tylko „dla widza”, ale „w obliczu widza” i z jego udziałem. W podobnym duchu realizowane były późniejsze koncerty grupy za sprawą których, Księżyc – będący rezultatem swoistej transformacji grupy teatralnej w zespół muzyczny – zapisał się w historii polskiego performance jako odrębne zjawisko. Natomiast teksty piosenek (w większości autorstwa Remigiusza Hanaja) są podróżą w świat mrocznych baśni, surrealistycznych wizji i czarnego humoru.

W 2014 roku, po blisko dwóch dekadach nieobecności, grupa wznowiła działalność i nagrała drugi album Rabbit Eclipse (2015). Płyta została bardzo dobrze przyjęta przez krajowych i zagranicznych recenzentów i znalazła się w czołówce rankingów płytowych w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii.

Agata Harz – głos, obiekty
Katarzyna Smoluk-Moczydłowska – głos, obiekty, instrumenty klawiszowe
Lechosław Polak – akordeon, instrumenty klawiszowe
Remigiusz Mazur Hanaj – taśmy, lira korbowa, skrzypce
Robert Niziński – klarnet, instrumenty klawiszowe, obiekty

www.facebook.com/Księżyc-152726118083817