Grupa istnieje od 1997 r. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza, ukochanej krainy Chopina. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty – skrzypce, cymbały, barabany – brzmią one wyjątkowo nowocześnie a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z dj’ami.

Kapela zdobyła wiele nagród polskich i zagranicznych:, m.in. nagrody na Mikołajkach Folkowych, Festiwal Polskiego Radia „Nowa tradycja”, nagroda Awards for World Music Radia BBC 3 czy Nagrodę Niemieckiej Krytyki Fonograficznej. Albumy Kapeli zdobywały też m.in. Folkowy Fonogram Roku oraz pięciokrotnie (!) Fryderyka.

Siłą kapeli są koncerty, których zespół zagrał setki, głównie poza Polską. Ponad 30 krajów, 4 kontynenty. Od Osaki, Tokio i Tajpej poprzez Moskwę, Paryż, Lizbonę, Algier po Nowy Jork, Toronto, Chicago, Seattle, Los Angeles, Vancouver, Adelaide, Melbourne i New Plymouth. Teatry, kluby, festiwale, małe grupki słuchaczy i tysięczne rzesze. I tak bez przerwy już od ponad dwudziestu lat…

KZWW wydała dotychczas 9 albumów, ostatni zatytułowany „Uwodzenie”(2020) przenosi słuchacza na Mazowsze. Tym razem grupa daje się ponieść nurtom rzeki, inspirując się tak Wisłą jak i Urzeczem – historycznym podwarszawskim mikroregionem etnograficznym, rozciągającym się po obydwu brzegach Wisły. „Rzeka ze swoimi dopływami jest jak część krwioobiegu, to wytchnienie współczesnego miasta. Chcieliśmy to uchwycić w muzyce – mówi o inspiracjach skrzypaczka i wokalistka zespołu Sylwia Świątkowska – z drugiej strony Wisła była dawniej ważniejszym kanałem komunikacji. Flisackie tratwy zapewniały Mazowszu kontakt z całą Polską i światem, przynosiły tchnienie wolności, nowoczesności i niezależności, tworząc w rezultacie bogatą i różnorodną mozaikę kulturową”.

Magdalena Sobczak – cymbały, śpiew
Sylwia Świątkowska – skrzypce, fidel płocka, suka biłgorajska, śpiew
Ewa Wałecka – skrzypce, śpiew
Piotr Gliński – baraban, perkusjonalia
Paweł Mazurczak – kontrabas
Maciej Szajkowski – bębny obręczowe, perkusjonalia
Miłosz Gawryłkiewicz – trąbka
Mariusz Dziurawiec – inżynier dźwięku

www.kzww.pl

BILETY / KARNETY