➡️ Bilety (13 lipca, sobota) | Karnety

MAGDA KURAŚ QUINTET (Polska)

Zespół powstał w 2022 roku a siłą, która połączyła muzyków jest zamiłowanie do rytuałów i muzyki etnicznej. Nacisk kładą na wspólny język muzyczny. Chcą, aby to muzyka czytała ich emocje. Cały kwintet śpiewa jak kiedyś zespoły ludowe, a liderka łączy na scenie wokal z tańcem. 

„Tryptyk Biłgorajski” opowiada historię tęsknoty, rozdartego serca i oczyszczenia. To jakoby obrzęd muzyczny, w którym poprzez otwarcie się na trudne emocje, nazwanie i pozwolenie sobie na przeżycie ich, następuje uwolnienie. Oryginalne teksty stały się punktem wyjścia do stworzenia przez zespół własnych kompozycji. Nie są to jazzowe aranżacje ludowych utworów, ale próba odwzorowania kapeli wiejskiej z zachowaniem wpływów muzycznych każdego z członków zespołu oraz ich osobistych przeżyć, które mieszają z dźwiękami w muzycznym eliksirze rytualnym. Magda, która pochodzi z Biłgoraja, wybrała te pieśni z okolic swojego rodzinnego miasta.

Skład: 

Magda Kuraś – głos, taniec

Maciej Świniarski – głos, burza, tamburyn

Ziemowit Klimek – kontrabas, głos

Kuba Krzanowski – perkusja, głos

Facebook

SPÖKET I KÖKET (Szwecja)

grupa wyróżnia się jako jedyny skandynawsko-francusko-kanadyjski big band grający w stylu cross-over i folk w krajach nordyckich. W jego składzie znajduje się dziesięciu ambitnych młodych muzyków z różnych środowisk: jazzowych, klasycznych, rockowych i folkowych. Na repertuar zespołu składają się stare i nowe piosenki i melodie ze Szwecji, Danii, Norwegii, prowincji Québec i wyspy Cape Breton – od melancholijnych ballad po skoczne melodie taneczne polskareel.

Tradycyjnym instrumentom ludowym, takim jak skrzypce, drewniany flet i akordeon towarzyszą kontrabas, fortepian i gitara oraz sekcja dęta z saksofonami, trąbką i puzonem, tworząc potężne, niemal bombastyczne brzmienie na pograniczu tradycyjnej muzyki ludowej i bigbandowej. Dwadzieścia instrumentów, na których gra dziesięciu muzyków generuje ogromne ilości pozytywnej energii, a gdziekolwiek Spöket i Köket występuje, może liczyć na niezwykle entuzjastyczne przyjęcie. 

Zespół rozpoczął działalność w 2015 roku, a jego pierwsza płyta Den nya spisen, przyniosła nominację w kategorii najlepszego nowego wykonawcy roku na szwedzkiej gali muzyki folkowej i etnicznej w 2017 r. W 2019 roku ukazał się drugi album zespołu Chateau du garage, który nie tylko zebrał dobre recenzje i zaowocował długą trasą koncertową, ale także otrzymał nominację w kategorii najlepszego albumu na konkursie Danish Music Awards 2019. W 2022 roku ukazał się trzeci album Kurbits & Flames, który bawi słuchaczy i porywa ich do tańca.

Skład:

Nisse Blomster – gitary, mandolina, banjo, wokal, drumla, podorythmie

Mads Kjøller Henningsen – flety, lira korbowa, drumla

Signe Kierkgaard Schmidt – skrzypce

Lies Hendrix – akordeon

Emma Engström – fortepian, organy

Erik Bengtsson – kontrabas

Albin Lagg – trąbka, skrzydłówka

Sebastian Petersson – puzon

Henrik Büller – saksofon barytonowy, saksofon altowy

Erik Larsson – saksofon tenorowy, klarnet

www | Facebook | Instagram | YouTube | Spotify

⬅️PROGRAM 12 lipca (piątek) | PROGRAM 14 lipca (niedziela) ➡️