Tegoroczny Festiwal „Dźwięki Północy” odbędzie się w odświeżonej formule.

Bez obaw! Będą koncerty, warsztaty i tańce – czyli wszystko to, co znacie dobrze z poprzednich edycji. Naszym głównym celem wciąż pozostaje także prezentacja ciekawych muzycznych projektów z Polski, Skandynawii i znad Bałtyku, które są dowodem na to, że tradycja to rzecz żywa, inspirująca i energetyczna.

Na kilka lipcowych dni przygotowaliśmy intensywny program we wnętrzach i wokół zabytkowych siedzib NCK. Oprócz koncertów w zjawiskowym Centrum św. Jana, zapraszamy Was do przestrzeni relaksu i kreatywnej pracy, ulokowanej wokół gotyckiego kościoła oraz w Ratuszu Staromiejskim. Tam spotkamy się na warsztatach, wspólnym snuciu opowieści i przy rękodziele, obejrzymy film, uchylimy kilka tajemnic pracy tłumaczy literatury skandynawskiej, a przede wszystkim będziemy dużo tańczyć i bawić się!

O FESTIWALU:

Co dwa lata, na początku lipca w Gdańsku odbywa się jeden najważniejszych i najstarszych festiwali folkowych w Polsce – Festiwal „Dźwięki Północy”. Jego ideą jest ukazywanie tradycji muzycznej w żywej i nowoczesnej formie. Festiwal koncentruje się na tradycji i kulturze muzycznej regionu Morza Bałtyckiego. Grają z nami zarówno artyści nurtu in crudo, jak i ci, którzy odczytują tradycję na nowo, nadając jej nowy wymiar, łącząc ją ze współczesnym doświadczeniem muzyki.

Dźwięki Północy to nie tylko zjawiskowe koncerty, ale też warsztaty tańca, śpiewu, instrumentalne i rękodzieła, projekcje filmowe, spotkania, prezentacje teatralne i kulinarne oraz potańcówki z muzyką na żywo. To także jedyne wydarzenie w naszym kraju, koncentrujące się na tradycji i kulturze muzycznej regionu Morza Bałtyckiego.

Dla NCK to ponad 30 lat popularyzacji muzyki współczesnej, inspirowanej tradycyjną kulturą Polski oraz krajów nadbałtyckich. Badamy muzyczne tropy, śledzimy trendy na polskiej i skandynawskiej scenie folkowej, słuchamy i zapraszamy do Gdańska najciekawsze zjawiska – artystów, którzy sięgając po tradycyjne melodie i instrumenty łączą je ze współczesnym doświadczeniem muzyki, nadając tradycji nowy wymiar i nowe artystyczne życie.

Na Festiwalu zagrali m.in.: Kapela ze Wsi Warszawa, Kimmo Pohjonen, Vołosi, Adam Strug, Urszula Dudziak, Maria Kalaniemi, Vassvik, Nordic, Harald Haugaard, Kapela Maliszów, Dreamers Circus, Maarja Nuut, Kroke, Valkyrien Allstars, Sutari, Wimme, Bastarda, Frigg, Radical Polish Ansambl, Nordic Fiddlers Bloc, Lumpeks, Odpoczno czy Wowakin.

Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku