17:00 – 18:30 „Mity nordyckie i opowieści o wikingach” – Karawana Opowieści (spotkanie dla dorosłych).

Namiot w ogródku przy Centrum św. Jana w Gdańsku, ul. Świętojańska 50

Wielka Otchłań, Ymir, bogowie, Ragnarok. Zapraszamy Was do świata przygód, magii, bogów, olbrzymów i ludzi. Przewędrujemy przez początki światów, wyruszymy wraz z Thorem na jedną z jego przygód, usiądziemy na chwilę obok Odyna, by spojrzeć w dal. Potem zagłębimy się w świat dzielnych wojowników Północy, płynąc wraz z nimi przez morza, szukając mocy miłości, śmierci i wiecznej uczty. Opowieściom towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo. Takie połączenie pozwala przenieść się do opowieści, poczuć ją i zobaczyć.

Karawana Opowieści – grupa opowiadaczy, improwizatorów i muzyków Szymona Góralczyka i Barta Pałygi (tagelharpa, bęben obręczowy, kankles, misa tybetańska, drumla).

Szymon Góralczyk – opowiadacz, poszukiwacz, podróżnik. Opowiadanie historii z wielkiej pasji stało się jego drogą życiową. Jeździ z opowieściami po Polsce, ale był także gościem festiwali w Meksyku, na Kubie, w Palestynie, Czechach, Szkocji i Finlandii. Opowiada zarówno dzieciom, jak i dorosłym, bo baśnie mogą być pożyteczne, mądre i zabawne dla wszystkich. Najchętniej opowiada historie słowiańskie, nordyckie i meksykańskie. Lubi opowiadać na boso, bez mikrofonu, w kontakcie z publicznością.

Bart Pałyga – wiolonczelista, multiinstrumentalista, improwizator. Specjalizuje się w grze na kilkunastu instrumentach etnicznych z całego świata. Prekursor użycia technik śpiewu gardłowego i alikwotowego w muzyce folkowej i rozrywkowej w Polsce. Z Karoliną Cichą zdobył Grand Prix i nagrodę publiczności Burza Braw na festiwalu Nowa Tradycja w 2013 roku, na którym otrzymał również Złote Gęśle dla najlepszego instrumentalisty. Wieloletni współpracownik Marii Pomianowskiej, współtworzy zespoły Yerba Mater, Masala, Village Kollektiv, Mosaik, Milo Ensemble i Laterna. Eksploruje także rejony muzyki współczesnej i eksperymentalnej współpracując z formacjami Kawalerowie Błotni, Etnofonie Kurpiowskie czy Partytury Fotograficzne. 

Strona www

Fot. Przemysław Szumski

Bilety