Pokaz filmu “Wilczyca” z autorską narracją Doroty Masłowskiej oraz debata „Usłyszeć obraz. O dźwięku w filmach z Północy”

18:00-19:45 Pokaz filmu „Wilczyca” Marka Piestraka z autorską narracją Doroty Masłowskiej

19:45-20:45 Debata: „Usłyszeć obraz. O dźwięku w filmach z Północy” z udziałem Pawła Juzwuka i Jana Topolskiego; prowadzenie: Magdalena Świerczyńska-Dolot

O filmie:

Połowa XIX wieku, zabór austriacki. Weteran walk narodowo-wyzwoleńczych powraca do domu, świadkować tragicznej śmierci swojej żony. Wkrótce jego uporządkowane życie przerodzi się w senny koszmar… klasyka polskiego horroru czy pomylone dzieło z obrzeży rodzimej kinematografii? Do pomocy w rozsądzeniu tego sporu wezwano Dorotę Masłowską, legendę polskiej literatury i niezależnej sceny muzycznej. Masłowska w swojej narracji prowadzi groteskowy dialog z filmem. Komentuje, dopowiada, zasiewa wątpliwości – nadając filmowi całkowicie nową perspektywę odbioru. Opowieść z pogranicza jawy i snu nabiera nieoczekiwanego kształtu, docierając do granic strachu i… śmiechu.

„Wilczyca” (reż. Marek Piestrak, Polska 1982, 98’)

Filmy z autorską narracją powstają w ramach wrocławskiego Festiwalu Korelacje, który prezentuje sztukę filmową w nowatorskiej formule: filmy wzbogacone są unikatową audiodeskrypcją – autorskim komentarzem zaproszonych do projektu mistrzów słowa – pisarek, pisarzy, artystów i artystki różnych dziedzin.

O debacie:

Jak brzmią filmy z Północy? W trakcie rozmowy zejdziemy w głąb warstw dźwięku, poznamy specyfikę pracy kompozytora muzyki filmowej i tajniki doboru ilustracji muzycznej. Nade wszystko jednak, zgłębimy ciekawe zjawiska i nurty filmowych ścieżek dźwiękowych z naszej części świata.

BIO:

Marek Piestrak – reżyser, scenarzysta, kultowa postać polskiego kina. Stworzył między innymi „Indianę Jonesa bloku wschodniego” – czyli „Klątwę Doliny Węży” (1987), sci-fi, którego nie powstydziłby się Ridley Scott: „Test Pilota Pirxa” (1979) oraz „Wilczycę” (1982) – czerpiącą pełnymi garściami z folkloru emulację rasowego horroru.

Dorota Masłowska – pisarka, publicystka, performerka, krytyczna obserwatorka współczesności. Autorka „Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną”, „Innych ludzi” i „HAJ$u”. Stale przesuwając w swojej twórczości granice językowej inwencji, udowodniła, że awangardowy, ambitny rap idealnie mieści się na kartach literatury.

Katarzyna Szczerba – realizatorka dźwięku. Na swoim koncie ma ponad 100 projektów, m.in. filmy „Obiekt”, „Wszystkie nieprzespane noce”, „Komunia”, „Lombard” i „Tyle co nic”, serial „The Office PL”, audioseriale „Czarny Romans” i „Lodowa Przełęcz”.
Absolwentka akustyki (spec. reżyseria dźwięku) na UAM w Poznaniu, doktorantka PWSFTviT w Łodzi.

Jan Topolski – krytyk filmowy i muzyczny, współzałożyciel i redaktor naczelny magazynu „Glissando”. Jako redaktor i konsultant pracował dla IAM i NINA, współpracownik festiwali Nowe Horyzonty oraz Młodzi i Film. Publikował na łamach „Kina”, „Dwutygodnika” i „Ruchu Muzycznego”.

Magdalena Świerczyńska-Dolot – zawodowo związana z radiem i dźwiękiem. Prezeska Fundacji Audionomia, szefowa redakcji Reportażu w Radiu 357. Reporterka, która tworzy też audio przewodniki i podcasty. Współautorka książki dla nauczycielek i nauczycieli „Słuchaj, aby zrozumieć”.

Wstęp wolny