NA POTAŃCÓWKI, WYSTAWĘ I GAWĘDĘ WSTĘP JEST WOLNY.


ZABAWY TANECZNE

Na żywo do tańca zagrają Chłopcy z Nowoszyszek

6 lipca 2022

19.30 – 21.30 POTAŃCÓWKA
Ogród przy Ratuszu Staromiejskim, ul. Korzenna 33/35

9 lipca 2022

20.30 – 23.00 NOC TAŃCA

Oblackie Centrum Edukacji i Kultury, ul. Elżbietańska 9/10

**********************************************************************************************

WYSTAWA

„KADRY” – FOTOGRAFIE Z ARKTYKI

6 – 17 lipca 2022, godz. 10.00-18.00

Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50

Prezentacja fotografii wykonanych przez pracowników i pracownice Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie podczas ekspedycji naukowych w europejskiej Arktyce. Statek badawczy s/y Oceania każdego lata wypływa na rejs badawczy w rejon Archipelagu Svalbard gdzie naukowcy zgłębiają wiedzę o tym fascynującym regionie, ale także starają się uwiecznić piękno środowiska naturalnego.

***********************************************************************************************

GAWĘDA

„Treści mitologiczne w najstarszych pieśniach obrzędowych Słowian i Bałtów”

6 lipca 2022, godz. 18.30

Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

W ramach wystąpienia – zilustrowanego krótką prezentacją pieśni – opowiemy o symbolice najdawniejszych pieśni słowiańskich (polskich, białoruskich, ukraińskich) oraz bałtyckich (litewskich i łotewskich). Opowiemy o pieśniach kosmogonicznych (tyczących się mitu o stworzeniu świata), wiosennych (związanych z wiosennym mitem płodności), pieśniach przesilenia letniego (związanych ze świętami Kupały, Ligo, Rasos) oraz tekstach pieśni weselnych.

Prelegenci:

Z gawędą i pokazem pieśni wystąpią Mikołaj Jarmakowski oraz Andrzej Walenkiewicz – etnolodzy studiujący w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Gdańskiego, badacze dziedzictwa kulturowego Słowian i Bałtów, związani m.in. z wydaną niedługo płytą „Bóg się szerzy. Śladami najstarszych kolęd Lubelszczyzny”.

************************************************************************************************

Kino Letnie Bałtyk Movie

6 lipca 2022, godz. 22.00

„Lamb”, reż Valdimar Jóhannsson, Islandia 2021

Ogród przy Ratuszu Staromiejskim, ul. Korzenna 33/35

Bilet: 5 zł kupisz tu

Najoryginalniejszy film 2021 roku to dzikie dziecko horroru i mrocznej baśni. Akcja rozgrywa się na osamotnionej owczej farmie, którą prowadzi milcząca para, María i Ingvar. Ich spokojne, wypełnione pracą życie odmieni się, gdy w zagrodzie przyjdzie na świat niezwykła istota.

Debiut Valdimara Jóhannssona otrzymał nagrodę za oryginalność w canneńskiej sekcji Un Certain Regard. Współtwórcą scenariusza jest Sjón, jedna z najciekawszych postaci islandzkiej sceny artystycznej: poeta, pisarz i muzyk, autor tekstów dla Björk.