➡️ Bilety (12 lipca, piątek) | Karnety

BIELE (Polska)

Biele to muzyka miejsca, gdzie zacierają się granice państw. Tylko tu usłyszysz melodię śpiewaną w gwarze mazurzącej, choć dźwięki te znają również na Białorusi. A podobne słowa w języku Dzuków śpiewają Litwini tak, że nas Polaków chwyta to za serce. I ma się wrażenie, że to nasza pieśń, wyssana z mlekiem matki. 

Biele to projekt muzyczny założony przez Julitę Charytoniuk, Ulkę Murawko i Piotra Fiedorowicza – ludzi z Suwalszczyzny, wychowanków zielonych lasów, odludnych bagien i nadrzecznych łąk. Miejsc, w których szara codzienność przeplata się z atmosferą tajemniczości i mistycyzmu, a codzienny znój płynnie przechodzi w czas wolny. Biele to muzyka Suwalszczyzny. Tej dawnej, za którą czasem nieracjonalnie tęsknimy i tej współczesnej, w której próbujemy racjonalnie żyć.

Julita Charytoniuk – śpiew, bęben obręczowy, instrumenty perkusyjne

Ulka Murawko – cymbały, śpiew, instrumenty perkusyjne

Piotr Fiedorowicz – dudy, gitara basowa, skrzypce, śpiew

Facebook | YouTube

TĘGIE CHŁOPY (Polska)

Kapela kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i innych.

Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu i tuby.

Kapela grała do tańca podczas zabaw tanecznych i festiwali muzyki tradycyjnej i współczesnej w całej Polsce, a także w Szwecji, Francji, Niemczech, Korei Południowej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich itd. W 2022 r. w Lizbonie zagrali na najbardziej znanych targach muzyki świata WOMEX.

Tęgie Chłopy wydały dotychczas trzy płyty: Dansing (2015, wyd. Muzyka Odnaleziona), Wesele! (2017, wyd. Wodzirej) i Rakieta! (2021, Echo Production). W 2019 r. w plebiscycie Radiowego Centrum Kultury Ludowej Dansing został uznany za najlepszą polską płytę folkową 25-lecia. Rakieta! zaś zwyciężyła w fonograficznym konkursie Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku 2021.

Skład:

Maniucha Bikont – tuba, śpiew

Maciej Filipczuk – skrzypce

Mateusz Kowalski – akordeon, baraban, skrzypce i śpiew

Michał Maziarz – tenor

Dorota Murzynowska – baraban

Kazimierz Nitkiewicz

Aleksandrer Kwietniak

Marcin Żytomirski – skrzypce

WWW | Facebook | Instagram | YouTube | Bandcamp | Apple | Spotify

PROGRAM 13 lipca (sobota) ➡️