➡️ Bilety (14 lipca, niedziela) | Karnety

TEHO (Finlandia)

Teho to fiński duet skrzypcowy, który przełamuje muzyczne granice, nie zapominając o swoich korzeniach, tkwiących głęboko w tradycji. Obaj skrzypkowie dorastali w regionie Centralnej Ostrobotni, znanym jako prężny ośrodek muzyki ludowej.

Ich twórczość łączy płynnie tradycyjną fińską muzykę skrzypcową, tańce ludowe – halling z Norwegii i polska ze Szwecji, bebop, swing i współczesną muzykę ludową. Ważną rolę w brzmieniu duetu odgrywa też improwizacja. Tero Hyväluoma i Esko Järvelä to zarówno czołowe nazwiska w skandynawskiej muzyce folkowej, jak i freelancerzy łączący różne gatunki muzyczne. Od lat grają razem w różnych zespołach i projektach, w tym w jednym z najbardziej znanych fińskich zespołów folkowych Frigg. Debiutancki album Teho. otrzymał nominację do fińskiej nagrody Grammy (Emma Awards) w 2018 roku.

Skład:

Tero Hyväluoma – skrzypce

Esko Järvelä – skrzypce

www | Facebook | YouTube | Instagram

ØSTERLIDE (Norwegia)

Zespół wkroczył na norweską scenę muzyki ludowej pod koniec 2020 roku i szybko zyskał międzynarodowe uznanie za swój debiutancki album. Jego niezwykłe aranżacje tradycyjnych melodii ludowych dają nowe perspektywy i pokazują szeroki zakres nastrojów i tekstur – od cichego szeptu po agresywny hałas. 

Ponadczasowe melodie ludowe, kształtowane i szlifowane przez wieki, niestrudzenie prowadzą słuchacza przez otwarte pejzaże dźwiękowe lub ciasne i klaustrofobiczne przestrzenie muzyczne. Na drugim studyjnym albumie Østerlide zatytułowanym Kilden znajdziemy zarówno światło, jak i ciemność. 

Jak pisał jeden z recenzentów: „Na pierwszym planie jest ciepły, krystalicznie czysty wokal Ulvik, który w pieszczotliwy i melodyjny sposób wyraża tradycyjną istotę tych melodii. Otacza go gra Haddelanda i Ibsena Thorsruda – subtelna, przestrzenna i pełna niuansów dźwiękowych”.

Skład:

Liv Ulvik – wokal

Andreas Haddeland – gitary

Ulrik Ibsen Thorsrud – perkusja

www | Facebook | Instagram | YouTube

⬅️ PROGRAM 13 lipca (sobota)